Pripravili sme si pre vás sériu odborných článkov, kde sa budeme zaoberať jednotlivými prvkami stavby ktoré majú vplyv na energetickú náročnosť budovy, resp. rodinného domu.
Medzi hlavné prvky, ktoré ovplyvňujú energetickú náročnosť budov a teda to, či napr. rodinný dom bude z hľadiska energií pasívny, nulový, alebo dokonca pozitívny, patria:
- Celkový koncept budovy
- Opláštenie budovy a jej štruktúr
- Spôsob a technológie vykurovania a chladenia
- Spôsob a technologie použité pri príprave teplej úžitkovej vody
- Osvetlenie
- Elektrické zariadenia a získavanie elektrickej energie
Podľa európskej smernice 2010/31/EU sa od roku 2019 musia projektovať iba také budovy, ktoré spĺňajú energetické normy takmer nulových budov.
Čo táto smernica znamená v praxi?
Táto smernica má dve roviny- ekonomickú a ekologickú. Z ekonomického hľadiska je hlavným zámerom znížiť výdavky domácnosti na bývanie, ktoré v dnešnej dobe na Slovensku tvoria zhruba 33% z rodinného rozpočtu. Medzi počítané výdavky patria aj výdavky na energie.
Z hľadiska ekologického, sa smernica snaží znížiť energetickú náročnosť budov, ktorá je v súlade s plánom EU za stále znižovanie tvorby emisií.
Hlavnou úlohou smernice je znížiť energie náročnosť budov a predpokladá sa, že so zníženou spotrebou energie v budovách poklesne aj intenzita činností súvisiacich s výrobou elektrickej energie a tepla. Sem patrí predovšetkým ťažba fosílnych palív ako je ropa a zemný plyn. Ťažba a spalovanie fosílnych palív majú obrovský vplyv na zvyšovanie emisií oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov v atmosfére.
Základné požiadavky smernice 2010/31/EU predstavujú nároky na budovy s pasívnym štandardom, alebo s nulovou spotrebou energie, prípadne ešte vyšší energetický štandard – pozitívne budovy. V číslach to znamená, že merná ročná spotreba tepla na vykurovanie by teda mala byť pre bytový dom v rozsahu 0−15 kWh/m2 podlahovej plochy. V prípade rodinného domu 0−20 kWh/m2 podlahovej plochy.
Naše riešenie ENERBANK vyvíjame už niekoľko rokov s cieľom vytvoriť komplexný systém, ktorý pokrýva všetky možné prvky energetickej náročnosti, od opláštenia, cez vykurovanie až po tvorbu samotnej energie a jej uskladnenie. Za účelom osvety sme sa rozhodli poskytovať bezplatné konzultácie, kde vám radi vysvetlíme a poradíme s výberom vhodných technológií.