Na základe skúsenosti z nášho pôsobenia v oblasti obnoviteľných zdrojov sme vypracovali odpovede na najčastejšie kladené otázky zo strany našich zákazníkov. V prípade, že z pomedzi uvedených otázok nenájdete žiadnu podobnú, neváhajte nás kontaktovať telefonicky alebo emailom a my Vám radi odpovieme a poradíme.

AKÁ JE ZÁRUKA NA PRODUKTY?

Záruka na všetky produkty je štandardne zo zákona SR 2 roky, pokiaľ výrobca určí záručné podmienky na viac ako 2 roky, tak pri dodržaní všetkých záručných podmienok po 2 rokoch je produkt možné reklamovať.

ČO JE TO MODIFIKOVANÝ A ČISTÝ SÍNUS?

Táto informácia sa týka hlavne OFF-Grid systémov. Vyrábajú sa dva typy frekvenčných meničov. Prvý typ je menič s čistým sínusom “puresinus”, druhý typ je menič s modifikovaným sínusom alebo trapézový sínus. Jedná sa o tvar sínusovej krivky striedavého napätia na výstupe 230VAC. Čistý sínus má skutočne tvar krivky blízky sínusoide oproti modifikovanému sínusu je len ďaleko podobná (krivka sa podobá trapézu – schodíkom). Modifikovaný sínus nie je vhodný pre napájanie indukčných ako chladničky, kde sa nachádza indukčný kompresorový elektromotor a zariadení citlivých elektrospotrebičov, ktoré môžu vydávať bzučivý zvuk. Modifikovaný sínus je oproti čistému sínusu oveľa lacnejší, avšak s uvedenými nevyhodami.

AKÚ ŽIVOSTNOSŤ MAJÚ FOTOVOLTICKÉ MODULY?

Životnosť FV modulov je udávaná ich výkonom. Na takmer všetky fotovoltické moduly platí 25 ročná garancia výkonu. To znamená že výrobca garantuje napríklad že po 10tich rokoch bude fotovoltický moduly dávať viac ako 90% energie, po 25tich rokoch by nemala podľa výrobcov poklesnúť výkonnostná garancia pod 80%. To znamená že moduly rokmi strácajú svoj výkon, no nie však toľko aby mohli bez problémov fungovať aj po 30tich alebo 40tich rokoch. V systémoch kde ide zákazníkom o úsporu financií si už celý systém a niekoľkokrát sám na seba zarobí. V systémoch kde nejde o návratnosť investície ako je tomu pri ostrovných systémoch sa tým takmer nik nezaoberá nakoľko je to nevyhnutná vec na výrobu energie.

ČO JE TO OSTROVÝ SYSTÉM?

Ostrovný systém alebo OFF-GRID systém je kompletná zostava zariadení navrhnutá tak aby vyrábala elektrickú energiu nezávisle na elektrickom pripojení. Systém tohto typu sa veľmi často používa na odľahlé miesta ako sú chaty, domy alebo k rôznym rádiovým vysielačom bez možnosti pripojenia k rozvodnej elektrickej sieti alebo generátoru. Tento typ systému využívajú v našej krajine najmä chatári, ktorý potrebujú v systéme napájať spotrebiče ako sú žiarovky, rádia, televízory a v letnom období aj úsporné chladničky. Systém využíva na zálohu elektrickej energie batérie, ktoré zabezpečujú nepretržitý prístup k elektrickej energii najmä v noci keď na panely nesvieti slnko. Výhodou našich ostrovných systémov je že zákazník si dokáže sám sledovať svoju spotrebu pomocou kontroliek alebo inej digitálnej obrazovky ktorá zobrazuje stav nabitia batérií. Nabíjanie batérií prebieha plne automatický, pokiaľ je batéria nabitá, nabíjanie sa jednoducho odpojí a udržuje batériu automaticky v nabitom stave.

AKO SI VYBRAŤ VHODNÝ OSTROVNÝ SYSTÉM?

Pred začiatkom výberu ostrovného systému treba brať do úvahy veľmi dôležité faktory používania a umiestnenia. Vždy treba vychádzať s výkonu spotrebičov, ktoré v zostave budete používať. Je potrebné aby ste si spočítali výkony jednotlivých spotrebičov a vynásobili výkon každého spotrebiča jednotkou T času napríklad (žiarovka 11W bude svietiť denne 10 hodín, jej celkový odber vyrobenej energie zo systému bude 110Wh, 11W x 10h = 110Wh), podobným spôsobom je potrebné prepočítať každý jeden spotrebič a nakoniec spočítať odbery vo Wh (Watt hodina) spolu. Číslo ktoré Vám vznikne je celková spotreba energie za 24 hodín vo Wh. V každom našom balíku je napísané koľko vyrobí zostava v priemere za jeden slnečný letný deň alebo za jeden slnečný zimný deň elektrickej energie, následne na to číslo vo watt hodinách ktoré ste vypočítali z odberov spotrebičov je potrebné porovnať s číslom uvedeným v niektorom z našich balíkov. Pokiaľ je váš prepočet Wh menší alebo rovný číslo vo Wh uvedeným v balíku budete mať dennú spotrebu pokrytú na 100%.

Nenašli ste to, čo ste hľadali?

Využite formulár nižšie a spýtajte sa nás na čokoľvek. Radi odpovieme na každú Vašu otázku.