V súčasnosti nastala taká doba v inováciách obnoviteľných zdrojov energie, že tieto je potrebné s novodobými inováciami spájať s poznatkami od významných historických mysliteľov. Teda spájame architektúru Sokrata, Hypokausta s novodobými ako boli Becqurerel (fotovoltaika), Stodola (tepelné čerpadlo), Kempa (plochý solárny panel), Savonyi a Darius (veterné turbíny). Inovácie v 21. storočí majú vysokú účinnosť a zapojením do e-kogenerácie vylučujeme straty z prebytkov a objekty sa stávajú nezávislé alebo vzájomne spolupracujúce.
Naša spoločnosť vytvorila malý tím odborníkov a spoluprácou s Výskumným centrom Žilinskej univerzity a SAV sme zapracovali výskum v geologickom podloží, ktoré spolupracuje s obnoviteľnými zdrojmi energie a hľadá pre objekty najefektívnejšie systémy pre výrobu a spotrebu tepelnej a chladovej elektrickej energie. Názov je AcuEnergy a to pre spoluprácu geologického podložia s akumuláciou energie, ktorú obnoviteľné zdroje energie vyrobia a daný objekt spotrebuje. Daný tím analyzuje každý nový alebo starý objekt z hľadiska dizajnu, produktivity, slnka, vody, geológie, tieňov a možnej použitej technológie (panely, konštrukcie, mini tepelné čerpadlo, atď.). Odporučí investorovi podľa zdravotných vplyvov a finančných možností dizajn a architektúru, použitie zariadení a postupov v nových materiáloch a inovatívnych zariadeniach, ich výhody, nevýhody, výšku investície, prevádzkové náklady, tepelný komfort, ich vplyv na zdravie, predstaví využitie materiálov a postupy v modelových objektoch a navrhne architekta, projektanta, prípadne realizátora starých a nových postupov.
Všetky návrhy sú cielené k minimalizácii CO2, investičných nákladov, prevádzkových nákladov a tieto sú súhrnne nazývané objektami pasívnymi, nízkoenergetickými, nulovými, plusovými a najmä potvrdenie našej cesty sú objekty pod názvom a postupmi tzv. pozitívne. V týchto objektoch investičné, prevádzkové, demolačné a recyklačné energie by mali byť počas životnosti 50 rokov nižšie ako vie objekt vo vode, teple, chlade a elektrine vyrobiť sám. V týchto objektoch sa uplatňujú inovácie v oblastiach výroby energie (tepelnej zo slnka, elektrickej zo slnka, vetra a vody), uskladnenia tepelnej a chladovej energie v geologickom podloží a špeciálnych zásobníkoch, elektrickej energie v batériách a zotrvačníkoch, a spotrebe vo výmeníkoch vzduchu a špeciálnych sálavých systémoch v podlahe, stene a strope. Nezabúda sa na biokrby s priamym liečivým ohňom, skleníky na pestovanie zeleniny a plodín s výhrevom kompostu, jazierka pre chov rýb a ďalšie.
Ku energetickým ziskom využívať dizajn, architektúru, inovácie a výhradne obnoviteľné zdroje, ktoré v e-kogenerácii minimalizujú CO2 a znižujú prevádzkové náklady na minimum. Súčasná ponuka energetických zdrojov a spotrebičov zahŕňa najmä v architektúre Sokratove princípy, v skladovaní tepla Hypokaustove princípy, v energetických zdrojov mini hybridné tepelné čerpadlo podľa Stodolu, batériové zásobníky na uskladnenie elektrickej energie v celoročnom zásobovaní, uskladnenie tepelnej energie a energie na úžitkovú a rehabilitačnú činnosť, vody pomocou sezónneho zásobníka tepla v geologickom podloží, mini biokrbu s otvoreným liečivým ohňom s odvodom tepelnej energie vodníkom do sezónneho zásobníka tepla. Taktiež systém spotrebičov pamätá na využitie tepla so sezónnym zásobníkom na dohrev filtrovaného vzduchu vo výmenníku, jadrovú dotáciu tepla v základovej a stropnej doske, rýchlu dotáciu tepla v podlahovej doske, stenovej doske a najmä chladenie stropnými panelmi z chladu energetických ihiel v geologickom podloží.
Systém podlahových, stenových a stropných spotrebičov tepla a chladu využíva špeciálne nosiče v jednotlivých polohách s najvyššou účinnosťou na trhu a médium prenáša vždy len Granderom reštrukturalizovaná čistá voda bez chemikálií v trubkách s najvyššou kvalitou trhu (bezšvové) od Uponor. Jadrová dotácia tepla a rýchla podlahová technológia a stenové a stropné chladenie využíva teploty od 13 do 30°C so systémom zdravého sálavého princípu s mimoriadne nízkymi stratami a vysokou účinnosťou zdrojov tepla, chladu a elektriny výhradne z obnoviteľných zdrojov (slnko, vietor, voda, geológia, oheň, tieň). Systém nezabúda na súčasné trendy v elektromobilite, nabíjačkách v objektoch s využitím riadenej fotovoltaickej a termickej sálavej energie, izolácie z ekologických materiálov (drevené vlákno, minerálna vlna), zelené strechy a spojenie so zdravou výživou, kompostery, skleníky, jazerá, atď. Boli vyvinuté objekty zastupujúce jednotlivé kategórie rodinné domy, bytové domy, výrobné haly, v spolupráci s UNIZA a SAV v AcuEnergy.
Systémy zdrojov a spotrebičov vrátane uskladnenia energie v geológii a batériách so spoločnou technologickou a dizajnovou architektúrou spadajú pod systém ENERBANK. Propagáciou systému v spolupráci so školami a univerzitami, architektmi a projektantmi bude zabezpečovaná cez nadáciu Wheels a Energy Club. Prvé reálne predstavenie Žilinskou univerzitou a ETOP ALTERNATIVE ENERGY bolo na medzinárodnej konferencii v Kroměříži – Alternatívne zdroj energie 2018. Ďalšie predstavenia súčasnej fázy vývoja a modelovej realizácie pre projektantov budú v mesačných cykloch od 09/2018.