Zemné skrutky

Budovanie terasy alebo vyvýšenej podlahy na základoch zemných skrutiek sa od stavania na betónových základoch veľmi nelíšia. Hlavným rozdielom je, že nosná konštrukcia je založená na množstve zemných skrutiek približne v 1-metrovej hĺbke v zemi, terén nie je poškodený od mechanizácie a nie je potrebné čakať na “vyzretie” betónu, práca môže začať bezprostredne po nainštalovaní skrutiek.

 

Výhody použitia zemných skrutiek

Najväčšia a najznámejšia výhoda použitia zemných skrutiek je v odbúraní mokrých procesov zo stavby, čiže nie je potrebné vykonávať výkopové práce a preto nie je potrebné obrátiť záhradu hore nohami tak, ako by tomu bolo pri kopaní ručne alebo malým rýpadlom. Inštalácia zemných skrutiek je rýchla a môžete ich umiestniť presne na miesto a v požadovanej výške kde plánujete mať terasu alebo altánok. Pred inštaláciou zemných skrutiek je vhodné otvory vopred vyvŕtať 1-metrovým vrtákom, aby sa zabezpečilo bezpečné a presné umiestnenie zemnej skrutky. Na rozvŕtanie nám postačí aj dlhý vrták, na  pätici SDS-Plus, prípadne iný, ktorý by pasoval do vŕtačky. Akékoľvek skaly až do vzdialenosti asi 30 cm sa rozbijú, zatiaľ čo menšie sa jednoducho uhnú z cesty a pomôžu vo výslednej pevnosti skrutky v zemi.

 

Aké zemné skrutky vybrať pre konkrétny projekt?

Zemné skrutky sa od rôznych výrobcov na prvý pohľad vyzerajú rovnako. Líšia sa len maličkosťami, ako je tvar a hrúbka závitu, iný tvar kónusu, spôsob predlžovania, atď. Pozor však na príliš lacné skrutky, kde kvalita povrchovej úpravy, ako aj kvalita samotného vyhotovenia zemnej skrutky býva často žalostná. Príliš tenké steny, nepravidelné stúpanie závitu a iné nedokonalosti Vám môžu poriadne sťažiť montáž skrutiek alebo po čase spôsobiť problémy s pevnosťou základov stavby, kedy už nebude cesty späť a jediný spôsob ako napraviť statiku bude kompletná prerábka alebo búranie.

Zemné skrutky sa líšia najmä svojou dĺžkou a priemerom. Dĺžka zemnej skrutky ovplyvňuje hlavne pevnosť vzhľadom na tlak a vztlak a tiež slúži na vyrovnávanie nerovností v svahovitom teréne. Všetky zemné skrutky ETOP sú dostupné v rôznych dĺžkach a priemeroch.

 

Kedy nie je vhodné použiť zemné skrutky na stavbu terasy?

Vo väčšine prípadov je zemná skrutka efektívnou a stabilnou metódou na zabezpečenie rôznych typov konštrukcií a predmetov, ktoré je potrebné kotviť v zemi vzhľadom na zvýšený tlak a vztlak. Existujú však aj prípady, kedy je použitie zemných skrutiek nevhodné To môže nastať v prípade, že by ste chceli vŕtať do skaly, kedy je vhodnejšie použiť iné typy kotvenie do skaly.

Ďalším príkladom toho, kedy nie je zemná skrutka vhodná na výstavbu záskladov, je to, či je zem mäkká a nestabilná až pod úroveň 50 cm alebo viac. Je logické, že zemná skrutka, na to, aby bola pevne ukotvená v zemi sa musí “zahryznúť” do zeme. Preto príliš sypké a mäkké podložie tiež nie je vhodné na použitie vrutov. Potom budete potrebovať kompaktnú zem predtým, než budete mať istotu, že štruktúra bude pevná a stabilná. Extrémne kamenisté podložie môže tiež predstavovať problém, ale vo väčšine prípadov môžeme nainštalovať zemnú skrutku aj v kamenistej pôde. V takomto prípade veľmi pomôže, keď predvŕtame všetky diery pre skrutky a tým rozbijeme všetky kamene až do priemeru do cca 30 cm.

 

Čo všetko sa dá ešte postaviť na zemných skrutkách?

Pokiaľ ide o stavbu v záhrade a okolo nej, existuje mnoho ďalších použití pre zemné skrutky, napríklad

• Budovanie vyvýšených plôch pomocou zemných skrutiek
• Postavenie záhradného domčeka na zemných skrutkách
• Ukotvenie lodného kontajnera na zemných skrutkách, ktoré sa stáva čoraz viac rozšírenejšie, nakoľko lodné kontajnery predstavujú ľahkú a rýchlu formu skladu, záhradného domčeka, alebo s úpravami aj chaty.

V mestách zemné skrutky našli uplatnenie pri kotvení stojanov na bicykle, dopravných značiek, odpadkových košov, chodníkov, preliezok pre deti, lavičiek, atď.