Solárne fasády (BIPV)

Podľa výskumu spoločnosti SmartFlex sú solárne fasády s integrovanými solárnymi modulmi lacnejšie, než obyčajné sklenené fasády. Tieto poznatky demonštrovala na budove Glassbel v litovskej Klaipede. Výsledky výzkumu ukázali, že zisk zo solárnej fasády bol porovnateľný s konvenčnou aplikáciou fotovoltaických panelov na streche budovy.

Európsky projekt dvoch spoločností Glassbel a SmartFlex priniesol prvé výsledky výzkumu a následnej inštalácie. Solárnu fasádu inštalovali na novú budovu výrobcu skla Glassbel v Klaipede. Kompletná fasáda je tvorená polopriepustnými fotovoltaickými modulmi s rozlohou 600 metrov štvorcových. Celkovo bolo na fasáde v Klaipede nainštalovaných 75 solárnych modulov ktoré majú rôzny tvar a dokonca aj farby.

 

Nové možnosti pre architektov

Táto referenčná stavba mala za účel demonštrovať architektom, že budova s integrovanou fotovoltaikou (resp. BIPV- building integrated photovoltaics) tiež funguje s použitím článkov na báze kryštalického kremíka. Solárne fasády môžu byť navrhnuté takmer podľa želania prostredníctvom tlačených modulových sklíčok, rôznofarebných laminátových fólií alebo rôznych farebných solárnych článkov. Najväčšou výzvou podľa vedúceho vývojového oddelenia bola výroba ťažkých a veľkých sklenených modulov s dĺžkou do 3,6 metra a šírkou okolo 1,7 metra. Následná inštalácia jednotlivých dielov v spolupráci so špecializovanou firmou na odvetrané fasády nepredstavovala žiadny problém.

© Smartflex

Ročná výroba 833 kWh/kW

Jednou z rozhodujúcich otázok však bolo, koľkými percentami môže solárna fasáda prispieť k napájaniu budovy. Viac ako pol roka, odborníci z fotovoltaického inštitútu v Berlíne (PI Berlin). Tento partner v projekte spoločnosti Smartflex, meral výnos dosiahnutý fasádnym systémom. Následne zvýšili produkciu počas celého roka a zistili, že solárna fasáda s nominálnou produkciou 15 kilowattov produkuje ročne až 12,5 megawatt hodín elektrickej energie. To predstavuje približne 833 kilowatt hodín na kilowatt inštalovaného výkonu. To znamená, že inštalácia BIPV produkuje takmer rovnakú energiu ako priemerná PV inštalácia s 850 kWh ročne v pobaltskej krajine. “Boli sme schopní navrhnúť určité zlepšenia vo fáze uvedenia do prevádzky, čo viedlo k 25-percentnému nárastu výnosov v častiach závodu,” vysvetľuje Thomas Weber, projektový manažér spoločnosti PI Berlin. “Získané skúsenosti nám pomôžu ďalej rozvíjať produkty Smartflex v budúcich projektoch.”

 

© Smartflex
© Smartflex

Solárna fasáda je lacnejšia ako sklenená fasáda

Druhou ústrednou otázkou je cena takého integrovaného fotovoltaického systému fasády. Podľa výpočtov partnerov projektu sú náklady na fasádu postavenej v Klaipede 550 eur za meter štvorcový. Sú tu zahrnuté náklady na výrobu neštandardizovaných solárnych modulov a na tlač modulového skla. To znamená, že cena je na úrovni fasády z kameňa alebo kovu, zdôrazňujú projektanti. V porovnaní so sklenenou fasádou, ktorá predstavuje 840 eur za meter štvorcový, je fotovoltaická fasáda ešte lacnejšia. “V projekte sme zistili potenciál ďalších úspor nákladov,” povedal Juras Ulbikas, výskumný pracovník Litovského inštitútu aplikovaného výskumu pre technologické technológie (Pro Tech) a koordinátor projektu Smartflex. “Referenčný systém však už ukazuje, že jednotlivé solárne fasády sú nielen estetickou, ale aj ekonomicky životaschopnou alternatívou k iným typom fasád. Okrem toho môže byť výstavba solárnej fasády splnená zákonom požadovanými požiadavkami na ochranu podnebia,” zdôrazňuje Ulbikas.

© Smartflex
© Smartflex

Lepšia klíma v interiéri

Výhody solárnej fasády v porovnaní so sklenenou fasádou sa zvyšujú minimalizovaním tepelného príkonu v lete v dôsledku tieňového efektu, ktorý zase šetrí veľa energie na chladenie miestností. “Je pozoruhodné, že klíma v kanceláriách je teraz oveľa pohodlnejšia,” hovorí Tomáš Lenkimas, ktorý pracuje v budove. “Antireflexná vrstva druhej fasády udržuje teplo mimo budovu a súčasne máme takmer neobmedzený výhľad von z budovy, môžeme dokonca vetrať v daždi, pretože vonkajšia fasáda tiež chráni budovu od vetra a nepriaznivého počasia.” (HCN)