Fotovoltika patrí medzi najobľúbenejšiu formu využívania slnečnej energie. Je to proces premeny slnečného svetla priamo na elektrinu. Fotovoltický (PV) efekt bol prvýkrát pozorovaný v roku 1839. Avšak až v roku 1954 vedci dokázali presne zistiť, ako to funguje. Fotovoltické systémy sa dnes používajú na napájanie elektroniky, automobilov, domov, komerčných budov a energetických sietí.

Z dôvodu zvýšenej efektívnosti, znižovania nákladov a zvýšeného záujmu o životné prostredie sa fotovoltické zariadenia stávajú čoraz dostupnejšími.

Inštalácia fotovoltického panelu začína výberom typu panelu. Tradičné fotovoltické panely sú najefektívnejšie; sú však väčšie a ťažšie ako ostatné dva typy. Tenké (tenkovrstvé) fotovoltické panely sú ľahšie a lacnejšie ako akékoľvek iné solárne panely, ale sú zvyčajne menej účinné. Posledný typ sú koncentračné fotovoltické panely, ktoré používajú šošovky a zrkadlá na sústredenie slnečného žiarenia na solárne články. Tieto panely patria medzi najefektívnejšie, ale môžu byť použité len vo veľmi slnečných oblastiach, napríklad v americkom juhozápade, púšte, atď.