Vzhľadom na naliehavú potrebu renovácie a dekarbonizácie existujúcich stavieb sa dnes kladie osobitný dôraz na opláštenie budovy- nielen fasády ale aj strechy. Aby sa zvýšila účinnosť budov vyvíjajú sa rôzne inovatívne riešenia a materiály. Tieto materiály a riešenia väčšinou predstavujú zníženie energetickej náročnosti budovy v podobe zateplenia, výmeny okien, zníženie tepelných strát a odstránenie tepelných mostov, zefektívnenie osvetlenia, atď. V dnešnej dome môžeme prostredníctvom inovatívnych riešení a materiálov dosiahnuť aby sa nielen znižovala energetická náročnosť, ale aby sa energia aktívne generovala. Tieto riešenia sú doslova nevyhnutné na dosiahnutie energetických cieľov EÚ do roku 2030, vzdialených iba 11 rokov.
Koncept budovania integrovanej fotovoltaiky (BIPV) spočíva v integrácii technológie – odkazuje na kapacitu fotovoltaického (PV) systému – systém môže byť multifunkčný – môže byť využitý ako estetiký prvok so vzťahom na architektúru budov – a integrovaný energeticky aktívny prvok. To znamená, že BIPV- budovy s integrovanou fotovoltaikou či už vo fasáde, v oknách alebo v streche sú schopné spolupracovať s energetickým systémom budov ale aj okolitej sieťe s cieľom maximalizovať lokálne využitie vyrobenej elektrickej energie.
BIPV systémy môžeme rozdeliť na 3 časti:
- Fotovoltaické moduly, so špecifickými charakteristikami vyvinutými pre integráciu budov, s atraktívnymi prvkami (ako sú farba, textúra, tvar, povrchová úprava a ľahké materiály) koncipované na integráciu do odvetranej fasády, striech budov alebo okien.
- Montážne systémy a konštrukcie pre BIPV, na namontovanie FV modulov na fasádu budovy, napríklad na fasády, strechu a externé zariadenia. Spoločnosť ETOP vyvinula svoje vlastné riešenie pre strechy aj pre fasády. Pre bližšie informácie nás neváhajte kontaktovať.
- Energetické systémy, ktoré prepájajú fotovoltaické moduly s energetickým systémom v budove alebo lokálnou sieťou elektrickej energie s cieľom maximalizovať lokálne využitie vyrobenej elektrickej energie vrátane uskladnenia, premeny energie, regulácie výkonu, vykurovania a chladenia a systémov elektromobility.
Funkcie BIPV – integrovanej fotovoltaiky
Systém integrovanej fotovoltaiky má dvojaký účel. Tvorí neoddeliteľnú súčasť stavebnej vrstvy, ktorá premieňa slnečnú energiu na elektrinu a z zároveň splňuje funkcie obalovej vrstvy, ako napríklad:
- chrana pred poveternostnými vplyvmi (vodotesnosť, ochrana pred slnkom);
- tepelná izolácia;
- odvetranie fasády;
- ochrana proti hluku;
- osvetlenie denného svetla; a/alebo
- bezpečnosť.
Benefity BIPV
Výhody BIPV sú rôzne: BIPV produkuje nielen čistú elektrinu lokálne bez potreby dodatočného zaberania drahocennej pôdy, ale môže tiež ovplyvniť spotrebu energie budovy využívaním denného svetla a znížením potreby chladenia.
BIPV preto môže prispieť k dosiahnutiu cieľa mať budovy s nulovou spotrebou energie. Vďaka premene striech a fasád na aktívne prvky budovy vyrábajúce energiu je systém BIPV jediným stavebným materiálom, ktorý má návratnosť investícií (ROI). Rôznorodé používanie systémov BIPV navyše otvára architektom a projektantom mnoho príležitostí na vizuálne zvýraznenie budov.
Nakoniec, súčasťou benefitov BIPV je nepochybne aj prezentácia zmýšlania samotného majitelia budovy ktorý nielenže profituje zo znížených cien za elektrinu ale odzrkadluje pozitívny vzťah k „ekológii“ a „inováciám“.